Tydzień Patriotyczny

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 23

Tydzień Patriotyczny

Tydzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, to czas w którym odbywało się w naszej szkole szereg inicjatyw i akcji o charakterze patriotycznym. Wspólnym ich celem było kształtowanie szacunku uczniów do narodowej tradycji oraz podniesienie świadomości narodowej.

W ramach Tygodnia Patriotycznego, każda klasa  zadbała  o odświętną dekorację swoich sal,  wykonując gazetki tematyczne w  barwach  narodowych . W świetlicy szkolnej pojawiła się wystawa prac wykonanych przez uczniów w ramach Szkolnego Konkursu „Wielki Obywatel, Wielki Polak na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

We wtorek uczniowie wszystkich klas napisali szkolny test Wiedzy o Polsce, podczas którego trzeba było  wykazać się wiedzą  z wielu dziedzin.  Środa została ogłoszona dniem biało-czerwonym. Zarówno uczniów jak i nauczycieli ogarnął radosny duch patriotyzmu i przywdziali strój biało-czerwony.

W czwartek w ramach lekcji historii odbyły się klasowe debaty dotyczące najważniejszych i przełomowych  wydarzeń w historii Polski. Uczniowie prezentowali własne projekty edukacyjne , na temat wybranego przez siebie wydarzenia,  które miały istotny wpływ na dzieje naszego narodu.

W dniu 9 listopada podczas uroczystej akademii, nastąpiło  zakończenie Tygodnia Patriotycznego. Finał szkolnych obchodów  Święta Niepodległości rozpoczęliśmy od  wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. W ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” o godz. 11.11 odśpiewaliśmy cztery  zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.  Następnie przeszliśmy do najbardziej oczekiwanego , ostatniego etapu rywalizacji międzyklasowej.  Każda z  klas przedstawiła wcześniej przygotowany  utwór patriotyczny  – pieśń lub utwór poetycki. . Mieliśmy okazję wysłuchać takich pieśni jak „Przybyli ułani…”, „Piechota” oraz poezji Cypriana Kamila Norwida czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Po montażu słowno- muzycznym przygotowanym przez p. Annę Sekułę i klasę ILO nastąpiło ogłoszenie wyników.

Pan Dyrektor wraz z nauczycielką historii p. Anetą Mackiewicz wręczył nagrody dla uczniów wyróżnionych w konkursie na plakat „Wielki Polak, Wielki Obywatel na 100-lecie odzyskania niepodległości” oraz dla trójki  uczniów , którzy najlepiej napisali szkolny test Wiedzy o Polsce.

Klasą, która wykazała się największym zaangażowaniem w ciągu całego Tygodnia Patriotycznego, i tym samym zajęła pierwsze miejsce w rywalizacji szkolnej była klasa 3 gimnazjum. Nagrodą  był biało- czerwony tort, przy którym uczniowie tej klasy mogli świętować swoje zwycięstwo i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Skip to content