Zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca

20 marca 2015 roku na niebie mogliśmy obserwować niecodzienne zjawisko, jakim było zaćmienie Słońca. Uczniowie Gimnazjum Społecznego i SLO Nr 23 w Pruszkowie  mieli możliwość uczestniczyć w pokazowej „lekcji astronomii”, p. Anna Sekuła – nauczycielka geografii przygotowała dla wszystkich specjalną folię do obserwacji tzw. folię Badeera (ND 5, która przepuszcza tylko 0.00001 część promieni słonecznych). Dzięki folii zjawisko zaćmienia Słońca, albo samo Słońce, to co dzieje się na jego powierzchni, można obserwować zarówno bezpośrednio, jak i przez urządzenia optyczne, o ile filtr z folii umieszczony będzie z przodu lornetki, kamery czy teleskopu a nie od strony okularu (czyli przy oku). Zjawisko to powtórzy się dopiero za 11 lat!

[gdl_gallery title=”Zacmienie” width=”210″ height=”160″ ]