Wizyta uczniów Gimnazjum Społecznego i SLO Nr 23 w Beelitz (Niemcy)

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 23

Wizyta uczniów Gimnazjum Społecznego i SLO Nr 23 w Beelitz (Niemcy)


W dniach 14 – 21 października 2013roku byliśmy „młodymi ambasadorami” naszego kraju i regionu. W tych dniach 21 uczniów Gimnazjum Społecznego i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 23 w Pruszkowie, realizujących program trójstronnej wymiany uczniów, spotkało się w Niemczech ze swoimi koleżankami i kolegami. Po raz drugi mogliśmy uczestniczyć w takim projekcie. W tym roku przyłączyła się do nas szkoła z Podkowy Leśnej. Wraz z koordynatorką p. Anną Rabecką oraz opiekunami p. Wandą Kamińską i p. Robertem Jarząbkiem, wyruszyliśmy wcześnie rano w poniedziałek 14 października 2013r. w podróż, której celem było znane niemieckie miasto szparagów Beelitz.

            Podróż expresem Warszawa – Berlin trwała szybko, zaś berlińskim S-Bahnem, najstarszym w Niemczech pierwowzorem klasycznej SKM, wesoło i z przygodami. Późnym popołudniem przywitały nas w Beelitz rodziny, które gościły nas oraz uczniów szkoły francuskiej przez cały następny tydzień. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać życie codzienne swoich rówieśników z tych krajów.

Czas spędzony w Beelitz to był doskonały sprawdzian umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim. Chociaż zdarzało się również używanie mowy ciała czy rysunków w trakcie rozmów. Okazało się, że niektóre słowa czy też gesty są we wszystkich krajach uniwersalne. Uczyliśmy się porozumiewać w języku niemieckim w życiu codziennym, ale również uczyliśmy naszych kolegów z Niemiec i Francji – języka polskiego. Bardzo wielu naszych gospodarzy miało polskie korzenie. Wielu też odwiedziło nasz kraj.


Nie był to wyjazd wypoczynkowy, gdyż uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych. Oczywiście nauczyciele Gimnazjum w Beelitz traktowali nas ulgowo i nie musieliśmy pisać sprawdzianów, ani testów. Na lekcjach przekazywaliśmy wiadomości o naszym kraju, regionie, mieście, naszej szkole. Na przerwach wymienialiśmy swoje spostrzeżenia po polsku w swoim gronie.

Nie tylko nauka i spotkania, ale również wspólne wycieczki przyczyniły się do tego, że  czuliśmy się tam jak „…u siebie w domu” – tymi słowami wyraziła swoje podziękowanie uczennica kl. III gim. Zuza Pękala panu burmistrzowi miasta Beelitz Bernhardowi Knuthe podczas uroczystego spotkania, budząc ogólną euforię. To największy komplement, jaki może usłyszeć Niemiec!

Zwiedziliśmy Berlin oraz Poczdam; Stare Muzeum na Wyspie Muzeów –  miejsce dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdujące się w sercu Berlina, przespacerowaliśmy się Brama Brandenburską, na Placu Poczdamskim wjechaliśmy na 24 piętro najwyższego wieżowca i podziwialiśmy panoramę Berlina,  zobaczyliśmy  zachowane do dziś kawałki Muru Berlińskiego,  odwiedziliśmy nowe Muzeum – Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Skosztowaliśmy również znanych na całym świecie berlińskich pączków i słynnych kebabów. Es hat lecker geschmeckt.

Poczdam to miasto pałaców i ogrodów. My zwiedziliśmy ten największy letnią rezydencję Fryderyka II Wielkiego – rokokowy pałac Sanssouci z XVIII wieku oraz podziwialiśmy przepiękne osiedle domków holenderskich.

Sobotę i niedzielę spędziliśmy u swoich niemieckich gospodarzy, którzy przygotowali nam wiele niespodzianek. Wycieczki po okolicy, spotkania, wyjazd na Berliński Festiwal Świateł, do Muzeum Lotnictwa Gatow, na basen, do muzeum krajoznawczego nad jeziorem Blankensee itp. Niektórzy uczestniczyli w rodzinnych świętach.

Wszystko co dobre za szybko się kończy, czas wracać do domu. Pożegnaniom  nie byłoby końca gdyby nie nadjeżdżający pociąg. Jeszcze ostatnie zdjęcia, pocałunki, uściski i do zobaczenia w przyszłym roku w Polsce, bo u nas właśnie odbędzie się kolejne spotkanie. A może nasi nowi koledzy skorzystają z zaproszeń przyjazdu do Pruszkowa podczas wakacji. Miło by było!

Dziękujemy fundacji Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie naszego przedsięwzięcia.

Skip to content