http://www.parajumpersbelgium.be https://www.parajumpersonlinesale.be http://www.canadagooseonsale.be http://www.troilus.es http://www.maclorry.be

Współpraca międzynarodowa

Wizyta uczniów Gimnazjum Społecznego i SLO Nr 23 w Beelitz (Niemcy), październik 2013

W dniach 14 – 21 października 2013roku byliśmy „młodymi ambasadorami” naszego kraju i regionu. W tych dniach 21 uczniów Gimnazjum Społecznego i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 23 w Pruszkowie, realizujących program trójstronnej wymiany uczniów, spotkało się w Niemczech ze swoimi koleżankami i kolegami. Po raz drugi mogliśmy uczestniczyć w takim projekcie. W tym roku przyłączyła się do nas szkoła z Podkowy Leśnej. Wraz z koordynatorką p. Anną Rabecką oraz opiekunami p. Wandą Kamińską i p. Robertem Jarząbkiem, wyruszyliśmy wcześnie rano w poniedziałek 14 października 2013r. w podróż, której celem było znane niemieckie miasto szparagów Beelitz.

Podróż expresem Warszawa – Berlin trwała szybko, zaś berlińskim S-Bahnem, najstarszym w Niemczech pierwowzorem klasycznej SKM, wesoło i z przygodami. Późnym popołudniem przywitały nas w Beelitz rodziny, które gościły nas oraz uczniów szkoły francuskiej przez cały następny tydzień. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać życie codzienne swoich rówieśników z tych krajów.

Czas spędzony w Beelitz to był doskonały sprawdzian umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim. Chociaż zdarzało się również używanie mowy ciała czy rysunków w trakcie rozmów. Okazało się, że niektóre słowa czy też gesty są we wszystkich krajach uniwersalne. Uczyliśmy się porozumiewać w języku niemieckim w życiu codziennym, ale również uczyliśmy naszych kolegów z Niemiec i Francji – języka polskiego. Bardzo wielu naszych gospodarzy miało polskie korzenie. Wielu też odwiedziło nasz kraj.

Nie był to wyjazd wypoczynkowy, gdyż uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych. Oczywiście nauczyciele Gimnazjum w Beelitz traktowali nas ulgowo i nie musieliśmy pisać sprawdzianów, ani testów. Na lekcjach przekazywaliśmy wiadomości o naszym kraju, regionie, mieście, naszej szkole. Na przerwach wymienialiśmy swoje spostrzeżenia po polsku w swoim gronie.

Nie tylko nauka i spotkania, ale również wspólne wycieczki przyczyniły się do tego, że  czuliśmy się tam jak „…u siebie w domu” – tymi słowami wyraziła swoje podziękowanie uczennica kl. III gim. Zuza Pękala panu burmistrzowi miasta Beelitz Bernhardowi Knuthe podczas uroczystego spotkania, budząc ogólną euforię. To największy komplement, jaki może usłyszeć Niemiec!

Zwiedziliśmy Berlin oraz Poczdam; Stare Muzeum na Wyspie Muzeów –  miejsce dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdujące się w sercu Berlina, przespacerowaliśmy się Brama Brandenburską, na Placu Poczdamskim wjechaliśmy na 24 piętro najwyższego wieżowca i podziwialiśmy panoramę Berlina,  zobaczyliśmy  zachowane do dziś kawałki Muru Berlińskiego,  odwiedziliśmy nowe Muzeum – Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Skosztowaliśmy również znanych na całym świecie berlińskich pączków i słynnych kebabów. Es hat lecker geschmeckt.

Poczdam to miasto pałaców i ogrodów. My zwiedziliśmy ten największy letnią rezydencję Fryderyka II Wielkiego – rokokowy pałac Sanssouci z XVIII wiekuoraz podziwialiśmy przepiękne osiedle domków holenderskich.

Sobotę i niedzielę spędziliśmy u swoich niemieckich gospodarzy, którzy przygotowali nam wiele niespodzianek. Wycieczki po okolicy, spotkania, wyjazd na Berliński Festiwal Świateł, do Muzeum Lotnictwa Gatow, na basen, do muzeum krajoznawczego nad jeziorem Blankensee itp. Niektórzy uczestniczyli w rodzinnych świętach.

Wszystko co dobre za szybko się kończy, czas wracać do domu. Pożegnaniom  nie byłoby końca gdyby nie nadjeżdżający pociąg. Jeszcze ostatnie zdjęcia, pocałunki, uściski i do zobaczenia w przyszłym roku w Polsce, bo u nas właśnie odbędzie się kolejne spotkanie. A może nasi nowi koledzy skorzystają z zaproszeń przyjazdu do Pruszkowa podczas wakacji. Miło by było!

Dziękujemy fundacji Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie naszego przedsięwzięcia.

Spotkanie robocze nauczycieli, styczeń 2013

Dnia 26 stycznia 2013r. nasze gimnazjum i liceum odwiedziły nauczycielki ze szkoły partnerskiej z Beelitz/Niemcy. Panie Simone Schmidt i Birgit Heines zwiedziły szkołę, poznały zasady funkcjonowania zarówno gimnazjum, jak i liceum jako szkół społecznych, spotkały się z dyrektorem szkoły p. Ryszardem Zacharskim, prezesem Oświatowego Towarzystwa Edukacyjnego p. Jerzym Zielińskim oraz nauczycielkami p. Anną Rabecką i p. Anetą Mackiewicz na uroczystym obiedzie. Omówione zostały zasady organizacji wymiany uczniów do Niemiec w październiku przyszłego roku szkolnego. Nauczycielki zwiedziły Stare Miasto w Warszawie i przespacerowały się mimo dwudziestostopniowego mrozu Nowym Światem.

Wymiana uczniów do Francji, wrzesień 2012

Gimnazjum Społeczne i Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 23 w Pruszkowie rozpoczęły w bieżącym roku szkolnym 2012/2013 współpracę międzynarodową ze szkołami z Niemiec i Francji. W dniach 18-29 wrzesnia 2012 r. uczniowie pod opieką p. Anny Rabeckiej, p. Anety Mackiewicz i p. Małgorzaty Głowackiej wzięli udział w wymianie młodzieży do Francji. Koordynatorem współpracy ze szkoły niemieckiej Sally – Bein – Gymnasium z Beelitz jest nauczycielka języka francuskiego Simone Schmidt, szkoły francuskiej – College Jean Mounes, Marie – Agnes Morice, nauczycielka języka niemieckiego, zaś inicjatorką ze strony polskiej Anna Rabecka, również nauczycielka języka niemieckiego. Pierwszym przystankiem na trasie wyprawy była miejscowość Beelitz, znajdująca się nieopodal Berlina. Tam cała grupa spędziła noc i kolejny dzień, w którym uczniowie uczestniczyli w zajęciach szkolnych prowadzonych przez nauczycieli Sally – Bein – Gymnasium, poznając w ten sposób metody nauczania w szkole niemieckiej i integrując się z tamtejszymi uczniami. Docelowym miejscem spotkania młodzieży polskiej, niemieckiej i francuskiej było miasto Pornic położone nad Oceanem Atlantyckim (w pobliżu miasta Nantes). Uczestnicy wymiany wspólnie zwiedzili półwysep Noirmoutier wraz z pasażem Le Gois, półwysep Guerande, Oceanarium Le Croisic, solanki. Obserwowali hodowlę ostryg, uczestniczyli we wspólnym pikniku na plaży La Baule. Nie obyło się także bez zwiedzenia katedry w Nantes. Wielką radość sprawił także wszystkim krótki pobyt w Paryżu. Spacer po Polach Elizejskich, wjazd na Wieżę Eiffla, widok Moulin Rouge i Sacre – Coer zapiszą się w pamięci na długo.Pozostały czas uczniowie spędzili z rodzinami goszczącymi, uczestniczyli także w lekcjach w szkole francuskiej. Należy wspomnieć, iż 21 września odbyło się spotkanie z merem miasta Pornic, panem Philippe Boennec, który wyraził nadzieję, że podobne wizyty będą kontynuowane.Wyraził również chęć do współpracy z polskim miastem, które byłoby miastem partnerskim dla Pornic. Miło byłoby, gdyby to właśnie Pruszków był partnerem Pornic. Do Polski wszyscy wrócili pełni wrażeń z wyprawy, bogatsi nie tylko o wspaniałe wspomnienia, ale także nowe znajomości i doświadczenia. Za rok – wymiana do Niemiec, a za dwa, szkoła polska gości swoich nowych partnerów. Wyjazd wsparty został dofinansowaniem z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. Jest to organizacja międzynarodowa utworzona w celu wspierania kontaktów między młodzieżą z Polski i  Niemiec.

Gazeta WPR, piątek 19 października 2012 (nr 189)