Lekcja muzealna: Obywatele, niewolnicy i gladiatorzy

Lekcja muzealna: Obywatele, niewolnicy i gladiatorzy

Dnia 17 kwietnia 2015r. uczniowie klas II i III naszego Gimnazjum uczestniczyli w kolejnej lekcji muzealnej z cyklu Spotkania z kulturą antyczną, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Hellas et Roma, działające w Lublinie przy Instytucie Historii UMCS. Tym razem uczestnicy przypomnieli sobie strukturę społeczeństwa rzymskiego oraz prawa obywatelskie w nim panujące. Dowiedzieli się jakie systemy władzy funkcjonowały w państwie rzymskim oraz jaka role pełnił cesarz. Przybliżona została wiedza o znaczeniu i charakterze niewolnictwa w tym o szczególnej grupie, jaką stanowili gladiatorzy. W trakcie zajęć wykorzystane zostały teksty źródłowe i rekonstrukcje uzbrojenia gladiatorskiego… okazało się, ze w grupie mamy kilku Gladiatorów!

Uczniowie zwiedzili również aktualna wystawę pt. „Przedświt”, popularyzująca wiedzę na temat jednego z najważniejszych odkryć w powojennej archeologii polskiej – istniejącego na przełomie er Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, drugiego co do wielkości centrum hutniczego „barbarzyńskiej” Europy.